Niedobór jodu

żółty ser

Mikroelementy i makroelementy to pierwiastki, których zawartość w organizmie jest bardzo mała, ale mają wpływ na wiele procesów życiowych organizmu. Bardzo ważne jest utrzymywanie poziomu tych pierwiastków w organizmie, ponieważ szkodliwy jest nadmiar i niedobór. Ponadto trzeba zadbać o stałe dostarczanie tych pierwiastków do organizmu, w niezbędnej ilości.

Jednym z takich pierwiastków jest jod, znany nam składnik jodowanej soli. Jednak jodowana sól nie może być głównym dostarczycielem jodu, ponieważ wzrasta wówczas spożycie sodu, który w nadmiarze jest szkodliwy. Lepiej spożywać ryby morskie, które są bogate w jod, ostrygi, ser żółty, kefir i maślanka, brokuły oraz powszechnie zjadane ziemniaki. Zawartość jodu w tych produktach jest większa niż w innych, ale nie na tyle duża, żeby grozić nadmiernym spożyciem.

W przypadku jodu szkodliwy jest zarówno nadmiar jodu, jak i niedobór jodu. Niedobór jodu jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, ponieważ hamuje rozwój intelektualny i fizyczny. W dłuższej perspektywie dziecku grozi upośledzenie umysłowe oraz zahamowanie wzrostu. Niedobór jodu u kobiet może zagrażać utrzymaniu ciąży i upośledzać płodność. Skutkiem niedoboru jodu jest niedoczynność tarczycy i przerost gruczołu tarczycy. Nadmiar jodu skutkuje nadczynnością tarczycy, szybszą przemiana materii i spadkiem wagi. Widocznym objawem jest wytrzeszcz oczu.