Śladem krzyżackich zamków – Gniew

Zamek Gniew

To jeden z piękniejszych zabytków na terenie Pomorza, a jednocześnie – wyjątkowa pamiątka po Zakonie Krzyżackim, dzięki której Gniew jest atrakcyjnym celem wycieczki dla wielu miłośników historii. Czym wyróżnia się tutejszy zamek? Dlaczego warto zwiedzić tę budowlę przynajmniej raz w życiu?

Zamek w Gniewie i jego dzieje

Powstanie tej imponującej budowli zawdzięczamy Krzyżakom, do których w XIII – XV wieku należało to miasto. Od XV wieku do 1772 roku budowla ta służyła Polakom, pełniąc rolę siedziby starostów. W późniejszych latach mieścił się tu m. in. spichlerz oraz więzienie. Po wojnie konieczna stała się odbudowa zamku, którą rozpoczęto w latach 60. XX wieku. Dziś zamek ten jest znany jako elegancki hotel oraz miejsce, które przyciąga ciekawą ofertą wydarzeń kulturalnych. A że część zamku udostępniana jest turystom, zwiedzanie tego obiektu od dawna jest jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tej części Pomorza.

Dlaczego warto odwiedzić zamek Gniew?

Zamek w Gniewie (https://discover.pl/zamek-w-gniewie/) jest jedną z najpiękniejszych pamiątek po Krzyżakach w Polsce oraz najlepiej zachowanym zamkiem krzyżackim na Pomorzu. Wzniesiony na stromej skarpie nad Wisłą, sąsiaduje z historycznym centrum miasta i jego malowniczym rynkiem. Takie położenie sprawia, że turyści jeszcze chętniej poświęcają tej budowli swój czas. Potężna bryła z cegły skutecznie przyciąga uwagę już z oddali. Cztery skrzydła o jednakowej wysokości, wieżyczki w narożnikach oraz piękny dziedziniec – oto atrakcje, dzięki którym wizyta na tym zamku każdemu z nas sprawi wiele radości.