Zaburzenia psychiczne u dzieci (https://portaldlazdrowia.pl/choroby-psychiczne-u-dzieci/) często trudno wychwycić, ponieważ dzieci zachowują się inaczej niż dorośli. Pewne zachowania dzieci możemy traktować jako normalne w tym wieku, ale są objawy, których nie powinniśmy lekceważyć. Jednym z takich objawów jest lęk niemający uzasadnienia oraz unikanie kontaktów z ludźmi. Nietypowe zachowania dzieci trzeba powiązać z traumatycznymi wydarzeniami w życiu, z któremu dziecko nie może sobie poradzić samodzielnie.
Schizofrenia to zaburzenie polegające na postrzeganiu rzeczywistości nie takiej, jaka ona jest faktycznie, a nawet widzenie rzeczy i zdarzeń, które nie miały miejsca. Dziecko ma urojenia, jest rozkojarzone, ma halucynacje i omamy słuchowe. W życiu społecznym następuje zobojętnienie, izolacja od rówieśników, rodziny. Dziecko przeżywa jednocześnie sprzeczne emocje.
W przypadku depresji objawem są niekontrolowane wybuchy płaczu bez powodu, smutek. Dziecko ma ciągłe poczucie lęku, na przykład przed wyjściem do szkoły, a nawet w ogóle przed wyjściem z domu. Pojawiają się myśli dotyczące bezsensu życia, myśli, a nawet próby samobójcze.
Nerwica natręctw to również leki związane z natrętnymi myślami, że zdarzy się coś złego. Stąd ciągłe mycie rąk w obawie przed chorobą, sprawdzanie, czy zakręcona jest woda, zgaszone światło lub zamknięte drzwi. Dziecko ciągle obawia się, że może stać się coś złego.