Czy znamy rośliny ze swojego ogrodu?

Oregano

Warzywa lub zioła, które uprawiamy we własnym ogrodzie są nam znane, głównie z walorów smakowych oraz zawartości witamin i soli mineralnych. Na tym zazwyczaj kończy się nasza wiedza o tych roślinach. A tymczasem maja one dużo więcej cennych właściwości. Przyjrzyjmy się dwóm roślinom: pietruszce i oregano.

Jeśli chodzi o pietruszkę, to wykorzystywany jest korzeń pietruszki i natka, chociaż uprawiana jest również pietruszka naciowa, z której wykorzystywana jest jedynie natka. Korzeń pietruszki zawiera wiele cennych składników prozdrowotnych, a najważniejszym są przeciwutleniacze pomagające chronić organizm przed nowotworami dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Stosowanie korzenia pietruszki w dolegliwościach układu pokarmowego opiera się na działaniu wiatropędnemu, rozkurczowemu, przeciwbólowemu i pobudzającemu apetyt. Ponadto jego działanie objawia się przy przewlekłym zapaleniu trzustki, chorobach wątroby, układu moczowego i wielu innych (więcej – https://portaldlazdrowia.pl/pietruszka/ ).

Najlepiej spożywać korzeń pietruszki na surowo, nie obierając korzenia ze skórki, a jedynie myjąc go. Natka pietruszki powinna być dodawana do potraw na surowo lub dodawana do potraw gorących tuz przed podaniem. Oprócz witamin i minerałów natka pietruszki zawiera substancje zrównujące ją w działaniu leczniczym z czosnkiem i cebulą.

Oregano, zwane również dzikim majerankiem, to roślina wieloletnia uprawiana jako przyprawa, dodatek do potraw (więcej – https://portaldlazdrowia.pl/oregano-lebiodka-dziki-majeranek/ ). Zawiera dużo witamin i minerałów oraz antyoksydanty, które wzmacniają działanie systemu odpornościowego organizmu. Karwakrol zawarty w oregano wykazuje silne właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Tymol ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwgnilne, działa również na wirusy, pasożyty i saprofity. To tylko niektóre działania lecznicze oregano, a jest ich znacznie więcej. Przyrządza się olejek z oregano, który zawiera lecznicze substancje w dużym stężeniu, ale musi być stosowany ostrożnie. Mozna również samodzielnie sporządzić miksturę na bazie oleju jadalnego tłoczonego na zimno.

Wymieniliśmy tylko dwie rośliny z przydomowego ogrodu. Są przecież inne, równie interesujące. Poznawajmy je, uprawiajmy i używajmy w kuchni.