Rudawy Janowickie to niewielkie góry i wzgórza w Sudetach Zachodnich, ale zróżnicowanie geograficzne jest na tym terenie bardzo duże. Na obszarze ok. 90 kilometrów kwadratowych jest tu wszystko: las, góry, skaliste szczyty, gołoborze, torfowiska, doliny rzeczne. Rudawy Janowickie nie są jeszcze tak eksploatowane turystycznie jak inne regiony, tym bardziej warte są odwiedzenia. Najwyższy szczyt to Skalnik o wysokości 945 m n.p.m.
W Rudawach jest kilka pięknych pałaców, niektóre z nich są odrestaurowane i przeznaczone na hotele. Jednym z nich jest pałac w Karpnikach, po wielokrotnych przebudowach zamku z XIV wieku. Po ostatniej przebudowie w połowie XIX wieku pałac zyskał formę neogotyckiej budowli, znanej dzisiaj. Pewne cechy obronne budowli zachowały się, może dlatego hotel ma nazwę Zamek Karpniki. Inny wspaniały pałac jest w Wojanowie, a jego rodowód sięga „zaledwie” XVII wieku. Pałac kilkakrotnie przebudowywany, obecnie jest to hotel. Mniej szczęścia ma pałac w Bobrowie koło Wojanowa. Od lat mówi się, że pałac Bobrów jest zrujnowany, od lat widać jakieś rusztowania sugerujące, że trwa tam remont, którego końca nie widać.
Zamek godny uwagi w Rudawach Janowickich jest tylko jeden, w zasadzie są to ruiny zamku Bolczów. Zamek zbudowany pod koniec XIV wieku, był zniszczony przez mieszczan Wrocławskich, ponieważ był siedzibą husytów, później rycerzy rozbójników. Ostatecznie zamek został zniszczony w czasie najazdu Szwedów w połowie XVII wieku. Od tego czasu jest ruiną. Podejście do zamku jest dosyć strome, ale widok wynagradza zmęczenie. A ponadto jest tam pusto, turyści raczej omijają to miejsce, chyba dlatego, że nie ma tam żadnej działalności komercyjnej.
Skałki wspinaczkowe i punkty widokowe to kolejna atrakcja Rudaw janowickich. Jedni wspinają się, inni wchodzą na platformy widokowe i podziwiają widoki na Karkonosze albo inne góry.