Nerwobóle

nerwoból

Nerwobóle (https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/) albo neuralgia to ból powiązany z uszkodzeniem nerwu obwodowego, który przekazuje bodźce do mózgu. Najczęściej jest to ból napadowy z okresami bez bólu, charakter bólu rwący lub szarpiący. Ból pojawia się w obszarze związanym z nerwem, który podaje sygnał nerwowy do mózgu. Warto wspomnieć o kilku najczęściej występujących rodzajach nerwobólu. Pierwszy z nich to neuralgia nerwu trójdzielnego występująca na twarzy. Dotyka głównie kobiety po 35 roku życia, a przyczyny nie są jednoznaczne. Może to być stan zapalny zatok lub zębów albo uraz. Rwący lub piekący ból trwa około kwadransa, czasem pojawia się łzawienie oka lub drgania mięśni twarzy. Leczenie poprzez fizykoterapie i leki przeciwpadaczkowe.

Inny rodzaj nerwobólu to neuralgia półpaścowa, czyli nerwoból występujący w miejscu występowania wysypki. Półpasiec trwa dość krótko, ale czasem nerwoból w tym miejscu utrzymuje się przez kilka lat. Leczenie również lekami przeciwdepresyjnymi. Neuralgia splotu ramiennego to ból w okolicach obręczy barkowej i ramienia. Może wystąpić bez wyraźnej przyczyny, a może też być za sprawą zwyrodnienia w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Przyczyny neuralgii to raczej przypuszczenia, związki zaobserwowane w konkretnych przypadkach. Może to być ucisk na nerw, podrażnienie nerwu lub uszkodzenie mechaniczne, które taki ból może wywołać. Do możliwych przyczyn zalicza się stres, brak witaminy z grupy B, infekcje, boreliozę, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, skutki działania niektórych leków.